YATIRIM PROJESİ

Sınırlı Sorumlu Yat ve Tekne İmalatçıları Endüstrisi Toplu İşyeri Kooperatifi Hakkında

İzmir Aliağa Çaltılıdere’de devam etmekte olan Sınırlı Sorumlu Yat ve Tekne İmalatçıları Endüstrisi Toplu İşyeri Kooperatifi tarafından yapılan yat inşa ve çekek alanı ile ilgili gerekli bilgileri kooperatif sitesinden takip edebilirsiniz.

www.ssizmiryatvetekne.com

Yatırım sahamız, Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi olan Aliağa Organize Sanayi Bölgesinin deniz  tarafındadır.
İzmir yat imalatçıları ihtisas organize sanayi bölgesi için ayrılan saha İzmir’e 45 km.mesafededir.
1200 dönümlük alanı kapsamaktadır.
Projede 1. Etap 250 m2 ile 20.000 m2 arası 202 işyeri mevcuttur.
Projemizin tüm hazırlıkları yapılmıştır, merkezi ve yerel idareden gerekli tüm izinler alınmıştır.

Dünya çapında olacak yat inşaatı ihtisas denizcilik üssü oluşturmak.
 Yerli imalatçılarımıza yabancı ortaklarla birlikte çalışma olanakları yaratmak ve rekabet güçlerini yükseltmek.
 Tekne imalat, kalite ve sayısını yükseltmek, imalat boyutlarını 40 mt. üstü mega yat seviyesine çıkarmak.
 Tekne teçhizatı yan sanayi imalat kalitemizi yükseltmek ve dünya çapında markalar oluşturmak.

PROJENİN KAPSAMI
 Yatırım Projemiz Yat İmalatçıları İhtisas Sanayi Bölgesi’nde
 Tekne imalat binaları.
 Tekne yan sanayi imalat binaları.
 Ofisler ve satış mağazaları.
 Sosyal alanlar ve binalar.
 Dünya çapında fuar,sergi,toplantı mekanları.
 Büyük tekne inşa ve bakım onarımı için gümrüklü çekek sahası.
 Deniz kısmında 1000 yat kapasiteli marina planlanmıştır

Mega yat üretiminde Türkiye’nin dünya liderliğine oynadığını ve dünyada üçüncü sırada yer aldığını belirten Bilgi, “Burası dünya çapında bir yer olacak. En az 3 bin kişiye istihdam sağlayacak olan merkez aynı zamanda gemi inşa mühendisliğinde okuyan öğrenciler için önemli bir staj alanı olacak” dedi.
Aslan Bilgi, projenin hayata geçmesiyle dünyadaki büyük tur şirketlerinin ellerindeki kıymetli yatları bakımı için Türkiye’ye yönlendireceklerini söyledi.

YATEK Başkanı Aslan Bilgi, yat üretim merkezinin  bin 200 dönüm büyüklüğündeki araziye kurulacağını ve 130 adet imalat atölyesi Türkiye’ nin Avrupa’ya açılan kapısı konumunda olma dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sağlayacak bir proje olduğunu   ve  yat üretim merkezinin Türkiye’nin en büyük ve dünyanın sayılı merkezlerinden biri olacağını ifade etti.
Denizcinin ilk adresi olacak
Kurulacak yat üretim merkezinin Ege Bölgesi’nde sektörün önünü açacağını ifade eden YATEK Başkanı Aslan Bilgi, “Çaltıdere Yat Üretim Merkezi Projesi, tekne ve yat imalatında Türkiye’ye basamak atlatacak ve bölgeyi Kuzey Ege Limanlar ve Marinalar Projesi’nde olmazsa olmaz bir bölge haline getirecek. Buraya Avrupa’dan da mega yatlar bakım için gelecek. 2 metre ile 80 metreye kadar yatların ve teknelerin bakımı ve üretimi yapılacak. Kuru havuzu, kızak sistemi, travel lift sistemleri ile bot şov fuar alanının da olduğu tekne ve yat sektöründe birinci tedarik adresi olacak” dedi. 

İzmir  Valiliği Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanlığı ile geçtiğimiz hafta Cuma günü (22.01.2016) yapılan ihalede  Defterdarlık onayıyla  S.S. Yat ve Tekne İmalatçıları Endüstrisi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifine 1 (bir) yıl süreli ön izin verildi. 

Türkiye’nin yüksek oranda ihracat potansiyeline sahip olduğu tekne ve yat sektöründe İzmir merkez olacak. İzmir Tekne ve Yat İmalatçıları Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi (YATEK) Başkanı Aslan Bilgi, Türkiye’nin yüksek oranda ihracat potansiyeline sahip olduğu tekne ve yat sektöründe İzmir’i bir merkez haline getirecek projede son aşamaya gelindiğini açıkladı. Bilgin İzmir  Valiliği Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanlığı ile geçtiğimiz hafta Cuma günü (22.01.2016 tarihinde Cuma günü saat 10:00 ‘da) yapılan ihalede  Defterdarlık makamının olurları ile  S.S. Yat ve Tekne İmalatçıları Endüstrisi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifine 1 (bir) yıl süreli ön izin verildiğini belirtti.